TRASA #5 OBWODNICA ZACHODNIA PRZEZ OSTROPĘ (WARIANT PRZEZ OSIEDLE SIKORNIK)

Trasa łatwa, w przeważającej większości przebiega ścieżkami rowerowymi, odpowiednia dla dzieci z opiekunem, odległość 15 km

Ścieżki rowerowe wokół Obwodnicy Zachodniej przebiegają z dala od ruchliwych dróg poprzez pola i urokliwe zagajniki. Trasa jest idealnym wyborem w dni powszednie oraz w godzinach szczytu, świetnie nadaje się do treningów kondycyjnych. Pomimo, że ścieżki przebiegają z dala od zabudowań, to niezależnie od pory dnia można na nich spotkać rowerzystów, rolkarzy i biegaczy. Ponadto da się tamtędy skrócić drogę do Żernicy, Smolnicy i Wilczego Gardła.

ul. Ku Dołom – widok w kierunku ul. Rybnickiej i autostrady A4.


Wariant trasy z najmniejszą liczbą wzniesień

Wycieczkę rozpoczynamy, obierając za punkt początkowy naszą szkołę. Kierujemy się na ulicę Portową lub objeżdżamy Osiedle Kopernika do Estakady Heweliusza (patrz Trasa nr 1). Następnie skręcamy w ul. Edisona i mijamy skrzyżowanie z ul. Łabędzką, jadąc prosto ul. Chemiczną, dojeżdżamy do skrzyżowania z ul. Kozielską. Następnie wjeżdżamy na szutrową ścieżkę, którą podążamy do skrzyżowania polnych dróg. Kiedy znajdziemy się w tym punkcie – opisanym na Google Maps jako Krzyżówka (koło drogowskazu), jedziemy prosto przed siebie. Na wprost po prawej zobaczymy kościół w Ostropie, na który się kierujemy.

Drogowskaz na skrzyżowaniu polnych dróg. Widok w kierunku ul. Kozielskiej.


Widok na Ostropę. Kościół widoczny jest na na zdjęciu na linii horyzontu (koło drzewa, pod słońcem).


Po pokonaniu łagodnego, szutrowego zjazdu i podjazdu wjedziemy na asfaltową drogę osiedlową, następnie skręcamy w pierwszą dróżkę po prawej.


Miejsce skrętu w lewo – przed znakiem strefa zamieszkania.

Widok w kierunku kościoła w Ostropie.



Asfaltowo-szutrowa ścieżka w kierunku centrum Ostropy.

Po przejechaniu około 600 metrów, miniemy dom po lewej i wyjedziemy na skrzyżowanie ulic Prawników z Tokarską. Ostrożnie włączamy się do ruchu i jedziemy na wprost, w dół (w ul. Prawników).


Widok na ul. Tokarską i prostopadłą do niej ul. Prawników.

Po dojechaniu do końca ulicy, skręcamy w prawo w ul. Architektów (uwaga na ograniczoną widoczność przy skręcaniu). Po minięciu kościoła nadal poruszamy się prosto. Osiedlowa uliczka jest niezbyt ruchliwa, ale należy uważać wykonując manewry wymijania parkujących na poboczu samochodów. Długi, nieco stromy podjazd doprowadzi nas do skrzyżowania z ul. Daszyńskiego. Po drodze powinniśmy minąć prywatne przedszkole, hurtownię alkoholi i kapliczkę Św. Floriana.

Ulica Architektów – widok w kierunku kościoła.

Ulica Architektów – widok w kierunku ul. Daszyńskiego.

Dla ułatwienia możemy kierować się na wieżę ciśnień w Ostropie. Początkowo będziemy widzieć ją na wprost, by w końcu minąć ją po lewej.

Wieża ciśnień w Ostropie.

Po dojechaniu na skrzyżowanie z ul. Daszyńskiego, zalecałbym przejście kilkudziesięciu metrów chodnikiem (w prawo) do przejścia dla pieszych obok sklepu rowerowego, ponieważ na DW408 zawsze panuje wzmożony ruch. 

DW408 widok na parking TIR po lewej (przed wiaduktem).

Po skorzystaniu z przejścia dla pieszych znajdziemy się na parkingu TIR, u jego końca znajduje się ścieżka pomiędzy krzakami i drzewami, która doprowadzi nas do asfaltowej ścieżki rowerowej równoległej do autostrady A4. 


Parking przy DW408.


Wjazd na ścieżkę rowerową (latem jest bardziej zarośnięty i przez to mniej widoczny).

Dzięki wjechaniu na ścieżkę od DW408 większość tego etapu trasy pokonamy z górki (w przeciwieństwie od wjazdu, od strony Obwodnicy Zachodniej).

Widok na ścieżkę rowerową przy autostradzie A4.

Widok w kierunku DW408.


Widok w kierunku stacji benzynowej i bramek autostrady.

Ścieżka rowerowa jest bezpieczna, pomimo początkowego wrażenia opustoszenia – jedynym minusem jest jednostajny szum dobiegający z autostrady. W trakcie żniw i zasiewów należy uważać na pojawiające się ,,znikąd" pojazdy rolnicze. Zasadniczo rolnicy są bardzo ostrożni i uważają na rowerzystów, ale przypuszczam że kierowanie ,,gargantuicznym" kombajnem do prostych nie należy. Raz też natrafiłem na ćwiczenia WOT. Jadąc prosto dojedziemy do ul. Rybnickiej (DK78) i Obwodnicy Zachodniej. Ścieżka kończy się w pobliżu stacji benzynowej (przy której parkują rolkarze), bramek autostradowych i ogródków działkowych na ul. Rybnickiej. Ponadto można skręcić w lewo – w nowo oddane ścieżki rowerowe, które biegną wzdłuż obwodnicy i osiedla domków na Sikorniku. 

Wariant trasy przez strzelnicę, Wójtową Wieś i Szpital na ul. Radiowej

Ze względu na ukształtowanie terenu, ten wariant trasy jest lepszy jako droga powrotna. Po wjechaniu na ścieżkę od strony parkingu przy DW408 pokonujemy około pięciu kilometrów, po drodze mijamy dwa ostre zakręty okalające dwa prostopadłe do ścieżki wiadukty nad autostradą A4. Pierwszy doprowadzi nas do Wilczego Gardła i Smolnicy, a drugi do pól na rogatkach Żernicy (miedzami można dojechać do tejże miejscowości). 

Wiadukt w kierunku Wilczego Gardła.

Wiadukt w kierunku Żernicy.

Widok za wiaduktem na Żernicę, miedza prowadząca do centrum Ostropy.



Po przejechaniu 5 km (i minięciu wiaduktów) zobaczymy gęsty zagajnik po lewej, ścieżka przebiega obok strzelnicy i ROD, doprowadzi nas ona do Obwodnicy Zachodniej.

Miejsce skrętu na ścieżkę obok strzelnicy.


Po wjechaniu na dróżkę (ul. Ku Dołom) jej początkowy etap jest nieco odludny. Z rzadka w zatoczkach parkują tam działkowcy lub spotykamy ludzi z psami. Raz widziałem gitarzystę, który dawał tam koncert do pól i lasów. Bardzo stromy zjazd przechodzi we wzniesienie, ze względu na słabą jakość nawierzchni należy uważać przy rozpędzaniu się z górki.

Dróżka – ulica Ku Dołom.

Ulica Ku Dołom – widok na wiosnę.


 
Nieco raźniej robi się koło ogródków działkowych, po ich minięciu zbliżymy się do skrzyżowania z obwodnicą. Można tutaj skorzystać z przejazdu pieszo-rowerowego, który jest bezpieczniejszą opcją.

Widok na skrzyżowanie z obwodnicą.

Przy skrzyżowaniu możemy zjechać na trzy ścieżki rowerowe. Po skręceniu w lewo będziemy podążać wzdłuż obwodnicy do jej wylotu na DW408, na Wójtowej Wsi (jakieś 800 m za skrzyżowaniem ul. Daszyńskiego i Słowackiego oraz Biedronką). Ewentualnie jadąc w prawo dojedziemy do ul. Rybnickiej i początku ścieżki rowerowej przy autostradzie (obok stacji paliw). Przejeżdżając przez przejście pieszo-rowerowe znajdziemy się na równoległej ścieżce, która doprowadzi nas (jadąc w prawo)  do osiedla domków jednorodzinnych na Sikorniku przy ul. Biegusa (na przeciwko szkoły). Natomiast jadąc w lewo dotrzemy do Wilczych Dołów i miejsca planowanego zbiornika retencyjnego.  

Po przejechaniu skrzyżowania (na wprost) zjedziemy ze stromego wzniesienia, tutaj ul. Ku Dołom nadal ma kiepską nawierzchnię, po lewej miniemy Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Po dojechaniu do końca ulicy, skręcamy w prawo i po przejechaniu kilkuset metrów skręcamy w lewo mijając mały punkt ubezpieczeń na zakręcie. Zalecam zejście z roweru i skorzystanie z chodnika ze względu na ruchliwe skrzyżowanie ulic Daszyńskiego i Słowackiego. Po drodze miniemy Biedronkę i  uroczą alejkę pieszo-rowerową równoległą do ul. Słowackiego, która prowadzi przez park aż do ul. Zawiszy Czarnego, następnie jej ,,odnogami" możemy dojechać do Parku Grunwaldzkiego lub do ul. Zygmunta Starego i ul. Nowy Świat niedaleko operetki. Po skorzystaniu z bardzo ruchliwego przejścia dla pieszych pora kierować się ul. Daszyńskiego w kierunku centrum.

Widok na skrzyżowanie ulic Daszyńskiego i Słowackiego oraz Biedronkę.



Ścieżka pieszo-rowerowa w kierunku ul. Zygmunta Starego.

Rondo im. prof. S. Fryzego na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Daszyńskiego. 

Po dojechaniu do ronda skręcamy w pierwszą ulicę po lewej (ul. Kozłowską). Po wjechaniu w zakręt kierujemy się na lewo i skręcamy w pierwszą uliczkę po prawej. 

Początek ul. Kozłowskiej.

Nowo wyremontowany fragment ul. Kozłowskiej wraz ze ścieżką rowerową po prawej.

Widoczna po prawej ścieżka rowerowa jest przykładem złego designu, wysoki krawężnik uniemożliwia wjechanie na nią z jezdni (chyba, że zatrzymamy się na zakręcie drogi, aby zejść z roweru – co byłoby niebezpieczne). Ponadto ścieżka ta prowadzi do końca ,,ślepej" ulicy, a więc donikąd; na dodatek ruch na tej drodze jest znikomy – po prostu przerost formy nad treścią.

Widok po skręcie w prawo (w odnogę ulicy Kozłowskiej).

Po skręcie kierujemy się prosto, początkowa nawierzchnia asfaltowa ustąpi płytom betonowym, aż wreszcie wjedziemy na szuter. Po lewej (przy odnodze drogi) zobaczymy bardzo gościnną tablicę, której zdjęcie zamieszczam poniżej.




 
Po drodze miniemy stację TRAFO oraz zakłady przemysłowe. Nawierzchnia szutrowa jest w kiepskim stanie, sporo tutaj dziur, piachu i dużych kamieni. Po dłuższych deszczach lub roztopach trudno tamtędy przejechać. Po pokonaniu wzniesienia dotrzemy do ogródków działkowych.

Szutrowa odnoga ul. Kozłowskiej.

Wyjazd na ROD. Skrzyżowanie z drogą (po prawej), która prowadzi do ul. Leopolda Okulickiego.



Ścieżka prowadząca do punktu ,,Krzyżówka" na polach kozielskich.


Po dojechaniu do skrzyżowania na polach kozielskich (z początku wycieczki) możemy skręcić w prawo, w kierunku ul. Kozielskiej i Chemicznej. Możemy wrócić ul. Kozielską przez Jasnogórską do Jana Śliwki lub ul. Chemiczną i Edisona przez Portową.


Wariant trasy przez Os. Sikornik i Szpital Miejski nr 4 (droga powrotna)


Ten wariant trasy jest najlepszy jako droga powrotna, ze względu na ukształtowanie terenu (czeka nas więcej zjazdów). Jedziemy ścieżką rowerową od stacji benzynowej koło autostrady A4 lub od strzelnicy w kierunku skrzyżowania Obwodnicy Zachodniej z ul. Ku Dołom (obok PIW).

Skrzyżowanie Obwodnicy Zachodniej z ul. Ku Dołom.

Po dotarciu we wskazane miejsce, wybieramy przejście pieszo-rowerowe, kiedy znajdziemy się po drugiej stronie obwodnicy, jak pisałem wcześniej, możemy jechać w lewo na Wilcze Doły lub w prawo w kierunku DK78 (i osiedla domków jednorodzinnych). Wybierając drugą opcję, po pokonaniu wzniesienia, zobaczymy biało-zielone słupki na zakręcie ścieżki rowerowej (na lewo). Po zjechaniu w tę stronę, znajdziemy się na wewnętrznej drodze osiedlowej, która doprowadzi nas do ul. Biegusa.

Zjazd w kierunku ul. Biegusa.


Ulica Bielika widok od ul. Biegusa.

Po dojechaniu do ul. Biegusa skręcamy w lewo, a po kilkudziesięciu metrach w prawo, w dół. Po kilkuset metrach dotrzemy na przejście pieszo-rowerowe, którym dostaniemy się na ścieżkę rowerową, przebiegającą drogą pieszo-rowerową, a następnie prowadzącą dość krętą uliczką osiedlową (należy tutaj uważać na kierowców jeżdżących ,,na pamięć"). Po przejechaniu kilkuset metrów skręcamy w lewo w asfaltową drogę pieszo-rowerową (po prawej znajdują się bloki mieszkalne). Po kilkuset metrach droga zostaje wyraźnie rozdzielona na ciąg pieszy i rowerowy. Miniemy tutaj kilka niewielkich skrzyżowań z przejazdami rowerowymi (uwaga na ograniczoną widoczność). Ostry, stromy zjazd (obok szkoły) i szeroki pas dla rowerów zachęca do rozwijania dużych prędkości, ale ze względu na nieuważnych pieszych (często bezmyślnie idących pasem dla rowerzystów), którzy pojawiają się ,,znikąd", zalecam powściągliwą jazdę. Ostatni etap przebiega przez park i doprowadzi nas w pobliże operetki. Mamy tutaj do wyboru dwie opcje. Możemy kierować się ul. Nowy Świat w kierunku centrum i Jana Śliwki lub postawić na jazdę ścieżkami rowerowymi. Po dotarciu (ścieżką rowerową wzdłuż ul. Opawskiej) do ul. Nowy Świat, przechodzimy przez przejście dla pieszych na prawo i następnie przez ul. Nowy Świat. Fragment ścieżki rowerowej przebiega pomiędzy blokami i wychodzi na skrzyżowanie ul. Zygmunta Starego z Kościuszki na przeciwko szpitala. Wystarczy kierować się ul. Kościuszki w stronę sądu i biblioteki, a na skrzyżowaniu z al. Korfantego zaczyna się kolejna ścieżka rowerowa. Zjazd al. Korfantego doprowadzi nas do ul. Siemińskiego (dawna Wieczorka). Pokonując przejścia dla pieszych, przejeżdżamy koło szkoły muzycznej, a następnie skręcamy w lewo koło więzienia, mijając komendę i sąd, kierujemy się na czołg. Ścieżka rowerowa prowadzi między ogrodzeniem szkoły na ul. Jasnogórskiej i biurowcem.

Szutrowy fragment ścieżki rowerowej za szkołą na ul. Jasnogórskiej – widok od stron DK78.

Z reguły parkujące samochody przy ROD utrudniają przejazd. Po pokonaniu przejścia na ul. Feliksa Orlickiego (DK78) kierujemy się na Jana Śliwki. 

Ciekawostki (na koniec)

Będąc w połowie Obwodnicy Zachodniej można podziwiać całą panoramę miasta (podobnie jak z trzeciego piętra naszej szkoły). Da się zauważyć kościół na Ostropie, Wójtowej Wsi, Kościół Św. Bartłomieja, wieże ciśnień: na Ostropie i w pobliżu ul. Sobieskiego.

Niestety mój aparat w telefonie nie oddaje w pełni rzeczywistego widoku. Brązowy punkcik na środku linii drzew to wieża ciśnień przy ul. Sobieskiego.

Wieża ciśnień przy Parku Grunwaldzkim. Łatwy dojazd z al. Korfantego.



  

 



























 

Komentarze